Zgodnie z obowiązującym prawem wykonywanie regularnych przeglądów kominowych to obowiązek każdego zarządcy budynku. W przypadku obiektów jednorodzinnych to właściciel ponosi odpowiedzialność za stan przewodów kominowych, a do tego może je udrażniać samodzielnie, ale trzeba wiedzieć, jak to zrobić. Najlepiej więc wezwać fachowca.

Jak często wykonywać przegląd kominiarski?

Obowiązek wykonywania przeglądów kominiarskich został wprowadzony ustawą o prawie budowlanym w 1994 roku. Przepisy regulujące te kwestie nakazują wykonywanie przeglądów kominiarskich w domu raz w roku, natomiast w budynkach o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m² dwa razy do roku – do 31 maja i do 31 listopada. Jednak sam przegląd komina nie wystarczy. Kolejnym obowiązkiem jest okresowe czyszczenie i udrożnienie przewodów kominowych

W zależności od rodzaju paliwa wykorzystywanego do ogrzewania budynku częstotliwość czyszczenia kominów się od siebie różni:

  • cztery razy w roku należy kontrolować stan kominów, gdy obiekt jest ogrzewany węglem, drewnem lub innym paliwem stałym,
  • w przypadku ogrzewania budynku paliwami płynnymi tj. gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym, czyszczenie kominów powinno się wykonywać co najmniej dwa razy w roku.

Czyszczenie przewodów w przypadku kominów ceramicznych polega na usunięciu zanieczyszczeń osadzających się na ściankach komina, takich jak sadza i smoła. Natomiast jeśli chodzi o przewody spalinowe i wentylacyjne, należy oczyścić je z pajęczyn i ptasich gniazd, które blokują przekrój komina. Wszelkie zanieczyszczenia kieruje się w dół i usuwa z komina poprzez otwór rewizyjny zabezpieczony drzwiczkami kominowymi.

Co istotne od 18 września 2023 jedynym ważnym dokumentem potwierdzającym przegląd kominiarski jest e-protokół, czyli protokół elektroniczny. Jest to nowa funkcjonalność Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i większego systemu ZONE. Trzeba również wiedzieć, że podczas kontroli kominiarskiej, kominiarz ma także dodatkowy obowiązek jakim jest przeprowadzenie inwentaryzacji budynku – zebranie od właściciela różnych danych o budynku i jego stanie technicznym.

Źródło: https://muratordom.pl/budowa/kominy/ile-kosztuje-czyszczenie-komina-jak-czesto-powinno-sie-czyscic-kominy-czyszczenie-komina-od-dolu-aa-Ww5L-qJSA-bo9g.html

Sprawdź inne artukuły: